Çocuk ve Ergen Terapisi

Çocukluk dönemi, bireyin doğum öncesi döneminden başlayarak, ergenlik evresine kadar olan gelişimini kapsar. Bu dönem içerisinde, çocukların duygusal, davranışsal ve gelişimsel birçok sorunlarıyla karşılaşılabilir. Tüm bu sorunların fark edilmesinde ve çözümünde psikolojik destek almak çok önemlidir. Çocuk danışmanlığı, dünyaya karşı kendilerine özgü bakış açısına sahip çocukların baş etmekte güçlük çektikleri sıkıntıları gidermeyi hedeflemektedir. Bu dönemde ki sorunların giderilmesinde kuşkusuzdur ki anne-babanın desteğinin önemi çok büyüktür.

Ergenlik dönemi, biyolojik, psikolojik, zihinsel ve sosyal açıdan bir gelişme ve olgunlaşmanın yer aldığı, çocukluktan erişkinliğe geçiş dönemidir. Ergenlik döneminde ki birey, ne çocuk ne de yetişkindir. Ergenlik dönemi tam arada kalmış, kendine has özellikleri, sorunları olan bir dönemdir. Bu dönem içerisinde çeşitli duygusal, davranışsal ve gelişimsel sorunlar yaşanabilmektedir. Çocuklukta yaşanmış ve çözülememiş sorunların çözülebilmesi için ikinci bir fırsattır.

Ergen danışmanlığı ve terapisi, tüm bu çözülememiş sorunların fark edilmesinde ve çözüme kavuşturulmasında, ergenin tek başına baş edemediği bu problemlerle baş etme becerisini arttırmasında önemli bir yere sahiptir.

Tabi ki hem çocuk hem de ergen danışmanlığında ailenin ve çocuğun diğer eğitmenlerinin desteği ve süreç içerisindeki işbirliklerinin yeri çok büyüktür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.